Select Page

Current Members

Return to Join Current Member Page

440 current members.

Names in bold have a GISP

Last Name First Name Organization
aboki Bala Sedaru
Abugel Robert NYC DOF
Ackerman Olivia CUNY Hunter College
Adegbola Festus University at Buffalo, Geography Department
Adewuni Paul Jetro Holdings, Inc.
Adhikari Anish University of Delaware
Ahmed Sejan University At Buffalo
Aiken Gerard Esri
Albino Hegeman Melissa NYS DEC
Alexander Mateo Rochester Institute of Technology
Alfieri Alysha NYC Mayor’s Office of Environmental Remediation
Ali Mustafa New York City Department of Health and Mental Hygiene
Allen Scott AES Northeast
Allis David Monroe Community College
ALLOTT STACEY Geomatics Land Surveying, PC
Alvarado Jared U.S. Army
Andersen Greg NYS ITS
Andre Cheryl Genesee County
Arabadjis Elizabeth VHB
Aslanis Ruth City of Ithaca
Avery Kevin Town of Queensbury – Water Department
AVRUSKIN GILLIAN Brown and Caldwell
Badurek Chris SUNY Cortland
Bagul Sonam New York University
Baker Barry County of Hamilton
Balakrishnapillai Santhosh Suffolk County
Balanevskiy Anton GPI
Bargovic Danielle Clough Harbour & Associates
Barley Daniel TRC
Barnes Brian Town of Amherst, NY, Engineering Department – GIS Division
Barnes Katherine NYS DEC
Barr Ian National Grid
Barth Brian P.W. Grosser Consulting
Baum Jason NYS ITS
Bednarczyk James Mohawk Valley Water Authority
BEHNKE PAUL Department of Water & Water Supply
Belus Michael University at Buffalo
Benjamin Cheryl Cheryl A. Benjamin Consulting, LLC
Bennett Jim City of New York – Retired
Bennett Deron Hunter College
Berical D. Peter New York State Department of Health
Bevilacqua Eddie SUNY ESF
Bidell Benjamin Niagara County Department of Economic Development
Biedermann Michael Rochester Institute of Technology
Bijl Arjen City of Ithaca
Bisbee Angelia VHB
Bliss Jeffrey Retired
Boglioli Melissa Geocove
Brady Michael NYC Fire Department
Brazee Christopher City of Troy
Breier Paul Gomez and Sullivan Engineers, DPC
Brody Larry County of Dutchess
Brooks Brandy EagleView
brown casmir Monroe Community College
Browne Sylvie NYSDOT Photogrammetry
Buck Gabrielle Bergmann
Bullock David Lehman College
Bunny Michelle Jefferson County
Burgan Brian US Army
Burgoon David Bergmann Associates
Burley Ryan Surdex
Buss Kate Bergmann Associates
Butterfield Evan CHA
Cady Carol St. Lawrence University
Cakmak Girk NYSTEC
Campbell Cattyann Tompkins County ITS/GIS
Carraher Michael Nelson\Nygaard
Carroll Alexandra JMT of New York, Inc.
Cassens Ryan Erie County Water Authority
Casserly Dakota St. Lawrence County Planning
Chan Wai Ming New York City Emergency Management
Chappell william Central Hudson Gas & Electric
Chase Sherret E CCMI-Chase Wind
Chase Helen Chase Enterprises
Cheadle Emily New York Natural Heritage
Chesney Brian Oregon state GIS student
Childs Starling Citiesense Inc.
Cholnoky Jennifer Skidmore College
Clark Laura Cardno, Inc.
Coakley Ben Southern Cayuga Lake Intermunicipal Water Commission
Coccia-Schillo Samantha Private GIS Consultant
Cohen Yeoshua Hirani Engineering & Land Surveying, PC
Cole Justin RIT
Colley Christine NYSDOT
Collins Rob Independent GIS Consultant
Colomaio Mary Cornell University
Conger Anne n/a
Coniglio Gregory LaBella Associates
Crissman Mckenzie St. Johns University
Cruz Amanda NYC Department of Finance
Cutrone Paula Central NY Regional Transportation Authority – Centro
Cytryn M. Joy Graduate Center, CUNY
Dalton Craig Hofstra University
Daly James Suffolk County
Daly Tim NYS Information Technology Services
Davenport Maryella Schoharie County
Davis George NSION Technologies
de Bruin Corbin Gayron de Bruin
Deakin Ann Shale Creek Vineyard
Debyah Michelle Town of Pittsford
DeFrancisco Paul The Info-Guy
Degaetano Laura Unknown
DeGironimo Elisabetta NYS ITS
DeLuca James NYS Canal Corporation
Deshaies Jason Syracuse Metropolitan Transportation Council
DeVinney Rob CDM Smith
deVries Peter US Geological Survey
Dieg Melanie Landmarks Preservation Commission
Dietterich Jim Esri
Dilorenzo Salvatore Pal Environmental Services
Doane Cody CDGeographic
Dolce Maria Bergmann
Dolte Shannon Putnam County IT/GIS
Dorf Robert Robert C. Dorf, Esq
Dorf Wendy
Dravants Derek CHA Consulting
Dreyfuss Gadi Guidehouse
Drutjons Matthew SUNY Plattsburgh
DuBreck Catherine Town of Penfield
Ducett, Jr. Keith Onondaga County 911 Emergency Communications
Eddings Justin H2M Architects & Engineers
Edick Garrett UAlbany
Eggers William Medenbach & Eggers, PC
EICHENBAUM JACK GeogNYC.com
Ellis Stephen Fugro
English Douglas Broome County
Ennella Melisa H2M Group
Epstein Jennifer Student
Eshenour Eleanor AECOM
Evans Travis vhb
FALKER ANDREW Esri
Fargione Craig NYS Office of Information Technology Services
Farkas Daniel Pace University
Farrell Gerald NYS Office for People with Developmental Disabilities
Ferrero Heather Livingston County Planning Department
Fields Anyee NYS Thruway Authority
Fisher Kim Square Water
Fitzgerald Michael FPM Remediations Inc.
Fogarty Emily A. Farmingdale State College
Frankel Merv New York City Department of Environmental Protection
Frasier Andrew Syracuse Metropolitan Transportation Council
Freehafer Douglas US Geological Survey NY Water Science Center
Freiman Benjamin BMF Solutions, LLC
Frish Martha School of the Art Institute
Fritschi Stephen NY Air National Guard
Fuller Trevor State University of New York at Oneonta
Furber Benjamin n/a
Gagliardi Giovanni Brooks & Brooks Land Surveyors, P.C.
Gallaway Douglas Farmingdale State College
Galloway Stewart retired
Garcia Norman NYC Housing Development Corporation
Garrity Colleen SUNY-Geneseo Geography Department
Gaynor Joe Broome County
Genaway David Town of Huntington
Gentile Dominic Fisher Associates
Georgalas Michael Langan Engineering & Environmental Services
Glogowski Owen Osmose, Inc
Grbic Briget Eagleview
Greer Krista JMDavidson Engineering
Gregory Jennifer Southern Tier East Regional Planning Development Board
Grennan Ryan City of Pittsfield
Grinde Zane SUNY Buffalo
Gutelius Bill Qntfi, Inc.
Hall James (Jim) Stellar Services, Inc.
Halloran Jake Monroe Community College
Halter Rebecca Adirondack Land Trust
Hanon Stephen Avenues: The World School
Hanson Stephanie Buffalo Sewer Authority
Harden Janette Suffolk County Real Property Tax Service Agency
Harlan Jaeda Atkins
Hart Edward Syracuse-Onondaga County Planning Agency
Hartman Danielle Arup
Hastings Kit Buffalo State College – Great Lakes Center
Hawkins Sue NYSDOT
He Zhi Keng CUNY Hunter College
Heard Kevin SUNY Binghamton – GIS Core Facility
Hemmer F Michael F. Michael Hemmer, LS, P.C.
Herman Eric NYS Thruway Authority
Hernandez Arellano Diego A Lehman College
Herter Jeffrey NYS Department of State
Herzog Nathan Passero Associates
Hidalgo Noel BetaNYC
Hiraldo-Gomez Ana Westchester County
Hoffman Kelley SUNY Buffalo State
Horton James CHA
Hoskins Susan Cornell University
Houston Benjamin GroundPoint Technologies, LLC
Howard Wayne Solara Concepts, Monroe Community College
Hubbs Robert Town of Smithtown
Humagain Kamal SUNY Potsdam
Hunt Kevin NYS Office of Information Technology Services
Hunt David Hunt Water Testing
Husain Ammar Student
Hynes Thomas
Ildefonso Olivia Freelancer
Ives Kathryn TIG Environmental
Jabot Michael SUNY Fredonia
Janik Karolina New York City Department of Parks and Recreation
Jeffway Bill Jeffway Consulting Partners
Jenkins Keith Cornell University
Jeu Amy Hunter College, CUNY
Jiang Zhuoxing KLD
Jimerson Gerri Seneca Nation of Indians
Johnson Lucas SUNY ESF
Johnson Lucia University at Albany
Jones James WNYGIS
Jourgensen Ingrid Hillsborough County
Judge Timothy Ramapo College of NJ
Kahl Samantha NYS Department of Environmental Conservation
Kanfoush Sharon Utica University Geology
Kassian Orestes Rochester Institute of Technology
Katko Jan-Dominik NYS GIS Program
Katz Jennifer USGS
Keable Spencer NYSDOH
Kelly Brett Will Map For Food
Kelly-Voicu Eniko Hunter College
Keplinger Bruce Central New York Regional Planning & Development Board
Keppel Angela Buffalo Place
Kerman Judith Woodstock Planning Board
Ketcham Betty NYS DOT
Khamis Syed Directorate of Urban Policy
Kibbee Robert The History Center in Tompkins County
Kiyanitsa Katherine NYS Office of Information Techology Services
Knauss Mary Susan Self Employed
Koestner Carolyn Lake Placid Land Conservancy
Kong Myongsun Colgate University
Kovacs Henry New York State Office of Information Technology Services
Ku Minyoung John Jay College of Criminal Justice, City University of New York
Kundu Piyali ESRI
Kwasnowski Karen Groundpoint Technologies LLC
La Salle Teresa Capital District Transportation Committee
Laefer Debra NYU
Lande Nicolas Rochester Institute of Technology
Lane Justin Village Of Attica
Langstaff Jon Pictometry International
Langus Daniel Live XYZ
LaQuay Todd Seneca Nation of Indians
Laroussi Joanna DOE
LaShell David Esri
Lauermann John Pratt Institute
Lazrus Paula St. Johns University
Lederer-Barnes Rick Upstate GIS
LEE ARRON MERRICK & COMPANY
Lehmann Zachary Great Ecology
Leidner Alan NYC GISMO
Levandowski Jim NYS GISPO SAM Team
Lewis Heather Wendel
Li Tongyan Monroe County Planning
Li Bridget Hunter College
Limoli Anthony Smithtown
Little Jonathon Monroe Community College
Liu Colin (Xinghe) Geocove
LoBello Sara LaBella Associates
Louise Ariana Ecology and Environment, Inc.
Lowenhaupt Thomas Connecting.nyc Inc.
MacFarlane Kristen CUNY Lehman College
Machado Elia City University of New York
Maguire Mary NYS Department of Environmental Conservation
Maio Gary https://www.dvginteractive.com
Makar Colleen Buffalo Sewer Authority
Malinowski Matthew LaBella Associates
Malloy Alexandra Fisher Associates
Mancell Benjamin NYC Department of Buildings
Manley Scott VHB
Manos Peter Hunter College
Maravillas Jennifer Jennifer Maravillas Studio
Marino John NY Natural Heritage Program
Mark Michael Professional Consulting, LLC
Martin Cody C&S Engineer, Inc.
Masback Keith Plum Run, LLC
Masin Robert Town of East Hampton
Mays Kyle United Water
McCabe Shawn U.S. Army Corps of Engineers
McCall Dawn Control Point Associates
McDonald John Town of New Windsor
McGill Michelle Clarkson University
McInnes Michele NYC Department of City Planning
Meltz Jr. Donald Columbia County Planning
Mendeloff Dara DNM Geospatial, LLC
Menia Keith Town of Bethlehem
Meren Drew Quantum Spatial, Inc.
Merritts Daniel Merritts GIS LTD
metts stephen New School
Mickelson John Geospatial & Ecological Services
Miller Hayley Esri
Miller Wendy SUNY Cortland
Minnis Peggy Pace University
Mogavero Jenny Prospect Hill
Monaco Sam Binghamton University – Alumni
Montague Kelly The Intelligence Group, LLC
Montz Eric Advoco
Morgan Mike Retired
Moser Katharine SUNY Albaby
Mozer Robert Mozer Science Academy
Murphy Amanda NY Governor’s Office of Storm Recovery
Nalewajk Rob Greenman – Pedersen, Inc.
Nash Dorothy/Dore NYC OEM retired
Naughton Michael Retired
Needle Jake
Neff Vanessa N/A
Negri Riccardo NYU
Nimmathi dinesh National Grid
Norton Sheri Ontario County
O’Connor Christopher New York State Office of Information Technology Services
O’har Lucrecia Esri
O’Hara James (J.R.) Colliers Engineering and Design
O’Neil Samantha NY State GPO
Obeid Hadeel Rochester Institute of Technology
Olson John Syracuse University
ONeill (Weinsaft) Kara LKMA
Ostrander Bill Tioga County
Ostrander Allen Lindsay Delaware Engineering, DPC
Oswald Bruce Oswald Associates
Owen Arlene Putnam County
Paccione Joseph Lehman College CUNY MS-GISc graduate
Panzeca Caterina SUNY Maritime College
Paz Clarissa Esri
Pellerin Jessie SUNY Albany
Pence Erin Genesee County Department of Planning
Pesesky Christopher Williams Companys, LLC
Pestone Edward Mohonk Preserve
Phoo Shwe Yi Phoo SUNY-ESF
Pianka Michael MJ Engineering and Land Surveying
Pionteck Nicole Ausable River Association
Pollackov Steven Fire Department City of New York (Retired)
Poppe Michael N/A
Poulsen Erika NYC Department of Health and Mental Hygiene
Praeger Michael New York State GIS Program Office
Prentice Adelina DroneSeed
Primeau Kristy NYS DEC
Proe Joseph Canandaigua
Ptak Carter Rochester Institute of Technology
Quackenbush Lindi SUNY College of Environmental Science and Forestry
Quackenbush Jeff Herkimer-Oneida Counties Comprehensive Planning Program
Queenie Dominique CUNY NYC College of Technology
Quodomine Richard
Radicello Rachel GZA GeoEnvironmental
Rado Chris NYC Dept. of Info Tech and Telecomm
Rajasurendran Nadesu Gulf Coast Water Authority
Randall Wayne C&S Engineers, Inc.
Randolph Morgan SAFRAN (Orolia USA)
Rapp Jayme Arcadis-US, Inc
Reichert Richard Oneida County
Reynolds Jason Reynolds Nova Consulting
Richardson David The Nature Conservancy
Rigolino Devin County of Dutchess
Robbins Julia NYC Department of Records and Information Services
Roberts Chris Hunter College
Robertson Joshua LaBella Associates
Rockwell Stephanie NYS Canals Corp.
Rooney Shawn Town of Greece
Rooney Pat Pat Rooney LLC
Roworth Edwin Critigen
Roy Hridiza Rochester Institute of Technology
Ruhren Tim NYS ITS – GIS Program Office
Russell Katie The Horticultural Society of NY
Russell Jr. Steven Erie County
Sambandhan Vijay Bergmann Associates
Sanford Joshua CHA Consulting, Inc.
Santora Alexandra City of Buffalo
Sapeta Krysia Sanborn Map Company
Sasso John US Light Energy
Scaff Rosalyn Hunter College
Scardamalia Robert RLS Demographics, inc.
Schoenthal Carl Pictometry International
Schuetz Douglas County of Rockland, Department of Planning
SCHULTZ ROBERT Self Employeed
Scott Mark Esri
Secor Christopher C.T. Male Associates
Sedia Connor Rochester Institute of Technology
Selig Michael Suffolk County Department of Economic Development & Planning
Sevenish Samantha NTS Data Services
seymour maureen City of Oneonta
Shapiro Will Topos
Shea Patrick Mountain LTD.
Shepard Abrom FEMA
Shifflett Marc Mashcode
Shiland Ian NJ Highlands Council
Silavisesrith Warit WSP USA
Simmons Brady NYC Parks and Rec
Sinton Diana Cornell University
Sisskind Josh Maxar
Smith Caleb Cornell University
Smith David CDM Smith
Solly Rachel Erie County
Solo Matthew New York State Department of Environmental Conservation
Spraker Larry VHB
Stanley Gregory University of Arizona
Stanton Scott Ramboll
Stanton Stacy Village of Churchville
Staples Michael City of Rochester NY
Stapleton Randy Stantec
Stewart Camille Hunter College CUNY
Stotsky Eric Tyler Technologies
Stotz Ryan GHD Advisory
Stryker Michael The Nature Conservancy
Sullivan MacAllister Rochester Institute of Technology
Sun Shipeng Hunter College
Sury Jonathan National Center for Disaster Preparedness, Earth Institute, Columbia University
Sutton Matthew Town of Tonawanda
Swain Matthew Peconic Land Trust
Tang Tao SUNY – Buffalo State
Tareen Karyn Geocove
Taylor Ryan Purchase College SUNY
Teifke Jessica Syracuse City School District
Tewksbury Barbara
Thayer William OCC
Tiede Jeffrey City of Rochester
Tomaszewski Brian Rochester Institute of Technology
Touchet James Suffolk County Water Authority
Trask William Fisher Associates
Trocano Tricia Costich Engineering, DPC
Umble Rick Ulster County Information Services
Van Demark Peter Retired
Van Hoesen John ACRPC
Vargas Marian Hofstra University
Varricchio Vincent EnSafe, Inc.
Vaughan Tom vaughan & Associates
Veenstra Gary Neglia Engineering Associates
Velez Raychell Lehman College
Wagner Neil Anchor QEA
WAITMAN ADAM Cumberland House
Walsh Kaitlin Town of Lancaster Highway Department
Wang Kenneth Image Insight Inc.
Ward Raymond Greene County
Washington George Hudson Valley Technology and Commerce Inc.
Weller Heather Washington County
Wen Jiin NYCEDC
Whysel Noreen Decision Fish/CUNY City Tech
willett bruce SIG Patagon
Williamson Douglas Hunter College
Wilson Bryan Chautauqua County
Winters Frank retires NYS
Withington William Town of Clarkstown
Yeosock Michael Norwalk DPW
Yoo Gahwan New York University
Yu Mingshi Arup
Zemken Shelby National Grid
Zimmerman Jackson Syracuse University
Zollweg Carol Bergmann Associates